20 marca 2024 r. w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie odbyła się debata zorganizowana przez Akademię wspólnie z Komitetem Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach PAN. Patronem wydarzenia był dziennik „Rzeczpospolita”.

Spotkanie (cztery panele dyskusyjne) miało na celu nie tylko zdefiniowanie "przyzwoitości" w mediach, ale także rozważenie przyszłości wolnych mediów w Polsce, zwłaszcza w kontekście niedawnych doświadczeń działania mediów publicznych i spodziewanych zmian w prawie medialnym, dyskusji na temat autonomii i pluralizmu mediów.
Uczestników powitali JM Prorektor ALK prof. Robert Rządca i prof. Iwona Hofman akcentując znaczenie debaty dla zrozumienia współczesnych mediów w szczególnym czasie, w którym żyjemy.

Kozm 06

Panel 1: Definicja i rola mediów przyzwoitych oraz znaczenie przyzwoitości w mediach
Pod przewodnictwem prof. Stanisława Jędrzejewskiego (prof. prof. Tomasz Goban-Klas, Ireneusz Krzeminski, Tadeusz Kononiuk, Janusz Adamowski, Marek Palczewski, Jan Kreft) dyskutowano o znaczeniu i roli "przyzwoitych mediów" i "przyzwoitości w mediach". Podkreślono ich rolę w kształtowaniu społeczeństwa demokratycznego oraz wpływu na arenę krajową i międzynarodową. Paneliści reprezentujący polskie uniwersytety przybliżali różnorodne perspektywy na temat mediów przyzwoitych, podkreślając ich wpływ na społeczeństwo.

Kozm 03

Kozm 04

Panel 2: Nadawcy publiczni a wolność i niezależność mediów
Prowadzony przez prof. Tadeusza Kononiuka panel (prof. prof. Jędrzej Skrzypczak, Weronika Świerczyńska-Głownia, Tadeusz Kowalski, Katarzyna Drąg) skoncentrował się na statusie, roli i wyzwaniach mediów publicznych. Dyskutowano o różnicach między mediami publicznymi a prywatnymi oraz o wpływie państwa na niezależność mediów publicznych. Nowe modele funkcjonowania mediów publicznych były przedmiotem żywej debaty.

Kozm 05

Panel 3: Wyzwania ery cyfrowej
Prof. Jędrzej Skrzypczak z panelistami (prof. prof. Katarzyna Konarska, Marek Hołyński, Piotr Celiński, Rafał Maciąg) omawiał wpływ technologii cyfrowych na wolność mediów. Szczególną uwagę poświęcono mediom społecznościowym, algorytmom, roli narzędzi sztucznej inteligencji oraz ochronie prywatności i wolności słowa w internecie. Dyskusja zogniskowała się na szansach i zagrożeniach, jakie niesie ze sobą era cyfrowa.

Panel 4: Przyszłość mediów
Ostatni panel, prowadzony przez prof. Tomasza Goban-Klasa (prof.prof. Urszula Doliwa, Michał Głowacki, dr dr Krzysztof Kuźmicz, Aleksandra Chmielewska, Nikodem Sarna, red. Paweł Siwek), dotyczył przyszłości mediów. Analizowano główne zagrożenia dla wolności mediów oraz rolę edukacji medialnej w promowaniu wolnych mediów. Omówiono również przyszłe modele biznesowe, które mogą zapewnić niezależność mediów.

Debata zakończyła się podsumowaniem i refleksją nad przyszłością mediów przyzwoitych. Prof. Stanisław Jędrzejewski, dziękując uczestnikom, wskazał potrzebę dyskusji w tej dziedzinie, podkreślając znaczenie mediów dla demokratycznego społeczeństwa, podkreślając, ze niezależnie od naszych diagnoz, ważne jest to jak postrzegamy przyszłość nie tylko samych mediów, lecz może, nade wszystko - komunikacji społecznej.
Wnioski i rekomendacje z debaty mogą stanowić cenny wkład w rozwój polityk medialnych oraz strategii rozwoju wolnych i niezależnych mediów w Polsce, a także posłużyć jako platforma do dalszych dyskusji w tej dziedzinie.
Debata stanowiła ważny głos środowiska medioznawców o kierunkach rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce oraz roli, jaką w tym procesie odgrywają media

 Szczegółowy plan debaty dostępny jest pod adresem: https://www.kozminski.edu.pl/pl/wydarzenia/debata-media-przyzwoite-co-znaczy

[źrodło fotografii: SJ, ALK]