Aktualności
Relacja z debaty o przyszłości rozgłośni regionalnych Polskiego Radia
26 marca w Lublinie odbyła się debata „Rozgłośnie Regionalne Polskiego Radia w systemie mediów publicznych”, zorganizowana przez Instytut Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS oraz Komitet Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach PAN. W wydarzeniu wzięli udział dziennikarze, radioznawcy, przedstawiciele instytucji państwowych oraz środowisk społecznych. Dyskusja koncentrowała się na roli i przyszłości mediów publicznych w Polsce.
Prof. Grażyna Stachyra, kierownik Katedry Komunikacji Medialnej UMCS, podkreślała, że radio jest „żywym organizmem”, tworzonym przez zespół ludzi, co przekłada się na społeczne zaufanie. Zdaniem badaczki i moderatorki panelu naukowego rozgłośnie regionalne stanowią istotny element życia lokalnych społeczności.
Michał Krawczyk, członek Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, zwrócił uwagę na konieczność stabilizacji mediów publicznych. W panelu prowadzonym przez prof. dr hab. Iwonę Hofman, Dyrektorkę Instytut Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS politycy także podkreślali rangę misji realizowanej przez lokalne rozgłośnie radiowe: przekazywanie lokalnych informacji, budowanie tożsamości kulturowej i relacjonowanie wydarzeń społecznych, edukacyjnych oraz politycznych. Choć polityka stanowi istotny czynnik w funkcjonowaniu mediów publicznych w Polsce, omawiano także postulat „odpolitycznienia” , które jest gwarantem wiarygodności dziennikarskiej. Profesor Iwona Hofman podkreślała rangę edukacji medialnej w rozumieniu otaczających nas zjawisk oraz zwróciła uwagę na kluczowe znaczenie świadomości medialnej w społeczeństwie.
O znaczeniu mediów regionalnych wypowiadali się także likwidatorzy lokalnych rozgłośni radiowych. Ewelina Kosałka-Passia, redaktor naczelna i likwidatorka Radia Katowice wskazywała na ważną rolę radia w integrowaniu społeczności, a także na zadania, które lokalne radio spełnia w odróżnieniu od komercyjnych rozgłośni. O ważnej roli podmiotowości, wiarygodności i rzetelności pracy dziennikarskiej rozmawiali również przedstawiciele rozgłośni lokalnych z całej Polski, a także przedstawiciele Fundacji Wolności oraz Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Debata pozwoliła na wieloaspektowe spojrzenie na kondycję oraz wyzwania, przed jakimi stoją rozgłośnie regionalne Polskiego Radia. Organizatorzy podkreślili wagę dalszych rozmów na ten temat i potrzebę wspierania niezależnych mediów publicznych.
Galeria z wydarzenia poniżej